نکاتی در مورد حج

Haj2

۱- ایام معلومات چیست ؟

در آیات فوق خداوند دستور مى دهد در ((ایام معلومات )) یاد او کنید، و در آیه ۲۰۳ سوره بقره همین امر به صورت دیگرى آمده است : و اذکروا الله فى ایام معدودات : ((خدا را در ایام معدودى یاد کنید)).
در اینکه ((ایام معلومات )) چیست ؟ و آیا با ((ایام معدودات )) که در سوره بقره آمده یکى است یا متفاوت مى باشد؟ میان مفسران گفتگو است و روایات نیز در این زمینه متفاوت است :

گروهى از مفسران ، طبق بعضى از روایات اسلامى ، معتقدند که منظور از ایام معلومات ده روز آغاز ذیحجه است ، و ایام معدودات ، ((ایام التشریق )) یعنى روزهاى یازدهم و دوازدهم و سیزدهم ذیحجه مى باشد، روزهائى که نورانى و روشنى بخش همه دلها است .
در حالى که گروهى دیگر، طبق بعضى دیگر از روایات ، گفته اند: هر دو اشاره به ایام التشریق است ، و ایام تشریق را گاهى همان سه روز گرفته اند و گاهى روز دهم یعنى عید قربان را نیز بر آن افزوده اند.
جمله ((فمن تعجل فى یومین فلا اثم علیه )) (کسى که در دو روز مراسم ذکر خدا را بجا آورد گناهى بر او نیست ) که در سوره بقره آمده نشان مى دهد که ایام تشریق بیش از سه روز نیست ، زیرا تعجیل در آن ، سبب مى شود که یک روز از آن کاسته و تبدیل به دو روز گردد.
ولى با توجه به اینکه در آیات مورد بحث ، بعد از ذکر ایام معلومات مساءله قربانى آمده و مى دانیم قربانى معمولا در روز دهم انجام مى گیرید این موضوع تاءیید مى شود که ایام معلومات ده روز آغاز ذى الحجه است که به روز دهم ، روز قربانى ختم مى گردد، و به این ترتیب تفسیر اول که دوگانگى مفهوم ایام معلومات با ایام معدودات باشد تقویت مى گردد.
اما با توجه به وحدت تعبیرهائى که در دو آیه وارد شده بیشتر این مساءله به ذهن مى رسد که هر دو اشاره به یک مطلب است ، هدف در هر دو توجه به یاد خدا و نام خدا در ایام معینى است که از دهم ذى الحجه شروع مى شود و به سیزدهم پایان مى یابد.
البته یکى از موارد ذکر نام خدا، ذکر نام او به هنگام قربانى است .

ادامه  دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *